Osud rozdal kruté karty pre Doktora Jesenia aj pre kata Jána Mydlářa.

Autor: Ľuboš Dobrota | 21.6.2018 o 9:46 | Karma článku: 3,42 | Prečítané:  964x

Život vie podivným spôsobom zamiešať ľudskými osudmi. Príbeh Jána Jesénia a Jána Mydlářa je toho dokonalým príkladom.

    

 

Ján Jesénius sa narodil vo Vroclavi, ale po otcovi pochádzal zo starého slovenského zemianskeho rodu z Turčianskeho Jasena blízko Martina. Bol vzdelancom minimálne európskeho a možno povedať, že aj svetového významu. Doktorom medicíny aj filozofie a získal aj profesorský titul. Pôsobil ako rektor vo Witembergu a neskôr na Karlovej univerzite v Prahe. V Prahe uskutočnil prvú verejnú pitvu. A tu sa stretáva s Jánom Mydlářom. Jesénius od neho kupoval mŕtvoly popravených odsúdencov na svoje pitvy. Mydlář sa zúčastnil ako divák aj verejnej pitvy. Teda obaja sa určite poznali a stretávali. Samotný Mydlář mal tiež medicínske vzdelanie a z titulu svojej profesie aj bohaté vedomosti z anatómie. Bol to vzdelaný a inteligentný človek. Vďaka dobre platenému remeslu aj zámožný. Povahou bol mierny, dobroprajný a poctivý. Aj svoje remeslo vykonával tak, aby popravovaný trpel čo najmenej a smrť bola pre neho rýchla a milosrdná. K odsúdeným sa správal ohľaduplne a dôstojne. Napriek „nečistému“ remeslu si dokázal získať spoločenskú vážnosť. Svoju kariéru kata začal z nešťastnej lásky. Zaľúbil sa do mladej ženy, ktorá však prepadla hrdelnému trestu. Keďže mladý Mydlář nemohol zabrániť jej poprave, chcel byť k nej aspoň čo najbližšie v hodne jej smrti. A tak sa stal katovým pomocníkom. Netušiac, že po rokoch bude mať príležitosť byť ešte bližšie k poprave iného, jemu váženého človeka.

Vráťme sa k Jánovi Jeséniovi. S Mydlářom si určite rozumeli po odbornej stránke a mohli viesť diskusie hlavne o anatómii. Aj si vymieňať skúsenosti. Dá sa predpokladať, že boli aj priateľmi. Pretože obaja nemali veľa príležitostí rozprávať sa s rovnocenne vzdelanými ľuďmi. A to vždy zbližuje. Jesénius sa ako evanjelik a filozof zapojil do proti Habsburského stavovského povstania. Využil svoje diplomatické aj filozofické schopnosti v prospech povstalcov, čo sa mu stalo osudné. Po nešťastnej bitke na Bielej hore bolo povstanie porazené. 21.6.1621 bolo na Staromestskom námestí v Prahe popravených 27 českých pánov. Medzi nimi bol na najkrutejšiu smrť odsúdený práve Ján Jesénius. Ako jedinému mu bol zaživa vytrhnutý jazyk, pretože jazykom vraj urazil cisársky majestát. Potom bol sťatý.

Popravu musel vykonať jeho priateľ, majster kat Ján Mydlář. Jesénius trpel fyzicky a krátko. Ako sa cítil Mydlář si môžeme len predstavovať. Vlastnoručne popravovať svojho priateľa nie je jednoduché. Zrejme trpel psychicky a dlho.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako Kollár zatiahol očkovaných do tretej vlny

Bratislava sa ako jediná priblíži k 70-percentnej zaočkovanosti.

ONLINE: Získa Slovensko druhú medailu? Grigar sa predstaví vo finále

Sledujte s nami ONLINE prenos z finále K1 mužov.

Cynická obluda: Slovensko prišlo do Bratislavy

Keď politici hovoria, že Bratislava nie je Slovensko, myslia to ako niečo negatívne. Prečo?


Už ste čítali?